Subotica – grad secesije

Najseverniji grad u državi, vrata Srbije ka Evropi, grad umetnosti, ali i prirode, grad vina i svakodnevnog uživanja. O kom god obliku turizma da pomislimo, Subotica ga verovatno ima. Jedno od prvih naziva grada bilo je Zabatka, što bi u prevodu sa mađarskog značilo ,,malo slobodno mesto’’. Sličan utisak imali su i Srbi u Subotici pa su joj 1653. godine dali naziv Subotica – ,,mala subota’’.

Prvi tragovi grada na ovim prostorima potiču još iz perioda ledenog doba, a pronađeni su na području obale jezera Ludaš, nedaleko od Subotice. Za ove prostore, borba je bila večna. Vekovima su se sukobljavali interesi mađarske, srpske, turske i austrijske države. Danas, Subotica je grad mnogih, a najviše Srba i Mađara.

Šta videti u Subotici?

Zahvaljujući bogatoj istoriji, drugačijoj arhitekturi od bilo kog drugog grada u Srbiji, očaravajućoj prirodi i tradicionalnoj kuhinji, Subotica je mesto gde vam sigurno nikada neće biti dosadno.

1. Gradska kuća

Objekat koji sa razlogom zaslužuje da bude prvi spomenut, glavno okupljalište kako Subotičana tako i turista, jedan od predstavnika mađarske secesije u Subotici. Po mnogima, ovo je najveća i najlepša građevina u Subotici. Sagrađena je u periodu od 1908. do 1912. godine i sa tornja visokog 76 m pruža se neverovatan pogled na grad tako da, kada posetite Gradsku kuću, obavezno se raspitajte kako možete doći do tornja. Kroz šare stilizovanih cvetova, cvetnog nakita od keramike i kovanog gvožđa, spoljašnja arhitektura je ono što vas privuče Gradskoj kući, ali glavna dvorana upotpunjena prelepim vitražima je ono što vas ostavi bez teksta. Danas, Gradska kuća služi za zasedanja Skupštine, koncerte, venčanja i druge važne skupove.

Ispred Gradske kuće nalazi se predivna Plava fontana. Izgrađena od žolnai keramike iz Pečuja, omiljeno je mesto za predah tokom vrelih letnjih dana.

2. Rajhlova palata

… još jedan je objekat koji zadivljuje svojim secejskim ukrasima. Godine 1904. palatu je sazidao Ferenc Rajhl za svoje potrebe, a danas se ovde nalazi Savremena galerija Subotica i jedan od lepših restorana Subotice gde možete napraviti predah ukoliko vam je potreban.

3. Verski objekti

Subotica je centar Rimokatoličke biskupije u Bačkom okrugu, jer dve trećine stanovnika čine katolički vernici. Pored katedrale Svete Tereze Avilske postoji još sedam katoličkih crkava, Franjevački duhovni centar, ženska dominikanska zajednica i dve grupe avgustinskih sestara. Subotička biskupija jedina je koja ima katoličku srednju školu u Srbiji.

Među ostalim hrišćanskim zajednicama, najbrojniji su vernici Srpske pravoslavne crkve. Oni se mole u Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg i u crkvi u Aleksandrovu. Postoje i dve protestantske crkve, luteranska i kalvinistička.

Jevrejska zajednica broji oko dve stotine članova, a nekada ih je bilo i do 6.000. Njihov predstavnik je Jevrejska sinagoga, jedan od najlepših postojećih primera sakralne arhitekture secesije u Evropi. Ukrašena je stilizovanim laticama lala, karanfila i paunovim perjem. Zanimljivo je da je unutrašnjost hrama projektovana kao sjajno i vedro mesto, jer cilj arhitekata nije bio da zastraši posetioce, nego da blistavom harmonijom u ljudima probudi radost.

U Subotici je 2008. godine izgrađena harmonična građevina sa kupolom i minaretom visine 25 metara – Muhadžir džamija. Time je ovaj grad zaokružio svoj stav o verskoj toleranciji i dokazao da u jednom gradu u skladu uvek mogu živeti različite nacije i ljudi brojnih verskih pripadnosti.

4. Kulturni objekti i spomenici

Kada je reč o kulturi, Subotica i u tom polju može da se pohvali. Gradski muzej je muzej kompleksnog tipa, čija stalna postavka je još uvek u pripremi, ali pored toga, uvek postoji neka izložba i neko dešavanje u njemu. Zgradu su projektovala braća Vago 1906. godine, a njihov motiv ptica, primetan je na svim njihovim građevinama u Subotici. Cena ulaznice za posetu Gradskom muzeju je 150 RSD, a radno vreme je od utorka do subote, od 10 do 18h.

Izdvojićemo još i Savremenu glaeriju Subotice koja se nalazi u pomenutoj Rajhlovoj palati. Ona čuva više od 1.500 savremenih dela najznačajnijih likovnih umetnika druge polovine 20. veka. Pored samostalnih i kolektivnih izložbi, organizuju se i razne proslave i dešavanja. Cena ulaznice je 100 RSD za individualne posete, a 50 RSD za grupne posete. Radno vreme je od utorka do petka od 8 do 19h i subotom od 9 do 13h.

Priroda i okolina

Jedna od asocijacija na Suboticu je definitivno jezero Palić. Na svega 8 km od Subotice, naselje i istoimeno jezero ukrašeni su prelepo uređenim turističkim kompleksom. Kada je jezero obnovljeno početkom 20. veka, zamisao arhitekata bila je da već na samom početku, Palić karakteriše grandiozan ulaz te su napravili majstoriski izrezbarenu kapiju – Vodotoranj. Šetnja se nastavlja alejom Velikog parka gde se nalaze brojni drugi objekti i svi su građeni takođe u stilu secesije. Veliki park karakterišu Velika terasa, Muzički paviljon namenjen koncertima i drugim dešavanjima, Spomen česma za koju se vezuje priča da je na spomeniku isklesan lik Palićke vile, a šetnju upotpunite i obalom do Ženskog štranda koji je nekada sakrivao kupačice od znatiželjnih pogleda.

U sklopu Palića, primetićete i Vermešove vile koje su takođe građene u stilu secesije 1893. godine: Vile Luzja Bagojvar i bronzane statue Lajoša Vermeša.

Ono što je još karakteristično za Palićko jezero jeste što postoje brojne sportsko-rekreativne aktivnosti kojima se možete baviti, kao što je pešačenje, iznajmljivanje bicikla, čamaca i pedalina, jahanje konja, posetiti neki od bazena brojnih hotela ili ići na jedrilicu sa skiperom. Tu je i Palićki zoo vrt osnovan 1949. godine.

Pored Palića, u okolini Subotice nalazi se još jedno jezero, a to je Ludaško jezero koje nažalost nije u dovoljnoj meri uređeno za posete, ali svakako je moguće doći do njega i videti i tu stranu Subotice.

Na samom severu grada nalazi se Predeo izuzetnih odlika Subotička peščara koju, između ostalog, izdvaja reliktna šumsko-stepska biljka – šafranjika, koja je sinonim za floru Subotičke peščare, s obzirom da je tu njeno jedino nalazište u Vojvodini i Srbiji.

Priču o Subotici završićemo na najlepši mogući način, a to je hranom. Ukoliko ste se u Suboticu uputili jer želite da na pravi način napunite svoje stomake, sigurno niste pogrešili. Subotičani su poznati po gulašu, perkletu, gombocima, štrudli sa makom, ribljem paprikašu i drugim đakonijama koje predstavljaju užitak za sva čula. Specijaliteti koji se ovde pripremaju, kombinacije su uticaja svih kultura koje su bile na ovim prostorima i to je sigurno ono što gastronomsku ponudu Subotice izdvaja u odnosu na druge gradove Srbije. Bilo da izaberete restoran internacionalne kuhinje ili čardu, salaš ili piceriju, nećete pogrešiti. Na kraju svega toga, zasladite kolačima iz neke od brojnih poslastičarnica.

Nadamo se da će vam ovaj tekst o Subotici pomoći prilikom njene sledeće posete i da ćete uživati šetajući Suboticom. Za više informacija šta posetiti, gde odsesti i koje je najbolje mesto za predah i uživanje u kuhinji, posetite veb sajt turističke organizacije Subotica. Njihov informativni centar nalazi se u centru grada, radno vreme je od ponedeljka do petka od 8 do 16h i subotom od 9 do 13h. Ukoliko ne ostajete dugo u Subotici, a želite da maksimalno doživite taj grad, predlažemo vam besplatne pešačke ture koje TO Subotica organizuje svake srede od 10 i subotom od 13h. Ovo je zasigurno najbolji način da naučite nešto o jednom gradu, od lokalaca koji najbolje poznaju svoje mesto.

Pišite nam na našu email adresu isplanirajputovanje@gmail.com ukoliko vam se tekst o Subotici dopao ili ukoliko imate nekih pitanja. 😊

+5

Ako vam je ovaj post bio inspirativan ili vam se samo dopao, podelite ga sa prijateljima. 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Saveti za pakovanje
Pripremi se za putovanje
Andrijana Cojić

Saveti za pakovanje

Pakovanje. Nekome prijatelj, nekome neprijatelj. Dok neki uživaju u procesu pakovanja pred put, neki bi radije preskočili taj korak. Da li se više pronalazite u

NASTAVITE SA ČITANJEM »

Budi deo naše njuzleter zajednice.

Ako želiš da budeš u toku sa našim objavama na blogu, kao i sa aktivnim i zanimljivim ponudama koje spremamo –  prijavi se! Očekujemo te. 

Isplaniraj putovanje

Isplaniraj Putovanje je projekat koji ima za cilj da uštedi vaše vreme i pomogne vam da što kvalitetnije putujete, da usput nešto naučite, da istražite i posetite nova mesta, da vas posavetuje, podrži i pruži što više korisnih, zanimljivih i inspirativnih priča sa putovanja.

Prilika za poslovnu saradnju

Ako vidite priliku za poslovnu saradnju sa Isplaniraj Putovanje – pišite nam na isplanirajputovanje@gmail.com