Top 5 letnjih destinacija u Srbiji

Iako su nam ove godine mnoga mesta u većoj meri dostupna u poređenju sa prethodnom godinom, Srbija i dalje ima šta da ponudi kada je reč o letnjim destinacijama. Brojna jezera, banje pa čak i planine uvek mogu biti dobar izbor leti i dovoljan razlog da se odlučite da ipak ovo letovanje iskoristite da istražite Srbiju. S tim u vezi, odlučile smo da vam ovom prilikom izdvojimo top 5 letnjih destinacija u Srbiji na kojima, ukoliko se za neku od njih odlučite, ćete sigurno uživati podjednako kao da ste otišli negde na more.

Srebrno jezero

Srebrno jezero predstavlja pravi dragulj istočne Srbije i više je nego atraktivan prostor za razvoj turizma, pre svega zbog svojih prirodnih karakteristika ali isto tako i zbog sve razvijenije infrastrukture i ugostiteljske ponude. Ovoj oazi mira i lepote meštani su dali baš ovaj naziv iz prostog razloga što u popodnevnim časovima kada Sunce krene da zalazi, jezero poprima srebrnu boju koja ga čini tako nesvakidašnjim. Zahvaljujući bogatoj turističkoj ponudi poznato je i kao ”srpsko more” upravo iz razloga što Srbija nema izlaz na more.

”Silver lake resort” jedan je od prvih turističkih kompleksa ovakvog tipa na ovom području i zaista nudi bogatu ponudu. Na njihovom sajtu možete videti šta to sve imaju u ponudi, kao i savete šta je to što još možete videti u okolini Srebrnog jezera, a predloga je zaista dosta.

Više o samom jezeru, kako je nastalo, šta je karakteristično za njega kao i koje se sve manifestacije ovde održavaju možete pročitati i u članku Društva za promociju prirode Srbije.

Stara planina

Iako više volimo da leta provodimo pored vode, na planini je takođe podjednako uzbudljivo i pruža nam se mogućnost da ove geomorfološke celine vidimo u jednom potpuno drugačijem izdanju nego što je to slučaj zimi. Temperature na planini su leti dosta umerenije i prijatnije u odnosu na grad, vazduh je dosta svežiji, a na Staroj planini pored svih tih očaravajućih vrhova, ipak možete da budete i pored vode zahvaljujući brojnim vodopadima koje krije.

Stara planina se nalazi u istočnoj Srbiji, duž granice Srbije i Bugarske, pružajući se u dužini od oko 100 km. Administrativno pripada opštinama Zaječar, Knjaževac, Pirot i Dimitrovgrad. Midžor predstavlja njen najviši vrh u našoj zemlji sa svojih 2169 m n.v. Za park prirode proglašena je 1997. godine, kao područje prve kategorije. Od velikog je nacionalnog značaja sa stanovišta biljnog i životinjskog sveta, te i svojim geološkim, geomorfološkim, hidrološkim i hidrografskim pojavama to i dokazuje.

Ono što definitivno ne treba da propustite da posetite kada se nalazite na Staroj planini jeste vrh Midžor, vodopad Bigar, manastir Svetog Đorđa u blizini kog se nalazi predivna reka Temštica, a kao šlag na tortu tog putovanja, neka vam bude selo Topli Do, čuveno po brojnim vodopadima, prirodi koja oduzima dah i rustičnim i starim kućama od blata i slame. Stara planian je definitivno pravi primer letnjih destinacija.

Iako je Stara planina sve posećenija u poslednjih par godina, naročito nakon odbrane njenih reka, imajte u vidu da je infrastruktura u lošijem stanju u poređenju sa ostatkom Srbije te za sve putanje predlažemo da pitate lokalno stanovništvo jer, ko zna bolje od njih?

Šta je to što sve možete posetiti na Staroj planini, gde je najbolje odsesti i kako doći do svih gore pomenutih mesta, možete pročitati na blogu kod naše Andrijane.

Sokobanja

Ukoliko ste pratili naš blog, verovatno se sećate da smo ovaj deo Srbije svrstali i u top 5 prolećnih destinacija u Srbiji, ali ovo mesto dokaz je da je vredno posete u svako godišnje doba, pa čak i zimi zahvaljujući mističnom Rtnju.

Kako smo Bovansko jezero, koje se nalazi na svega 14 km od Sokobanje, predložili da posetite u proleće, ovaj put ćemo dodati da pored Bovanskog jezera i u samoj Sokobanji imate dosta toga za videti. Počevši od centra grada, koje u poslednjih nekoliko godina sve više dobija na turističkom značaju, preko izletišta Lepterije koje će vas oduševiti svojom šumom i potocima, pa sve do vrha Sokobanje, odnosno ostataka nekadašnje tvrđave.

Nije bez razloga verovanje da kada odeš u Soko-grad da se vratiš mlad. Lekovite vode, čist planinski zrak, bujne zelene šume. Prosto je nemoguće da se ovde ne osećate lepše.

Izletište Lepterija namenjeno je i za mlađe i za starije. Žubor Moravice, drvene klupe i stolovi za odmor, igralište za decu.. Sve se to nalazi ovde i još ponešto. Doći iz centra grada do izletišta nije teško. Pokazne table su lepo označene, a tu su i ljubazni meštani koji će sigurno pomoći ukoliko zalutate. Do izletišta se može doći autom i neka vas ne uplaši uzak i krivudav put – to je samo doživljaj više.

Od starog grada, danas je očuvana samo ulazna kula, ali postoje jasni dokazi da je grad bio velikih razmera. Put ka porušenom zamku je prelep ali i kamenit. Međutim, nije nedostižan. Potrebno je nekih sat vremena do kule i nazad i udobna obuća i odeća. Ne putu ka vrhu je i mala Hajduk Veljkova pećina.

Tara

Ukoliko bismo trebale da odaberemo jedno od svih letnjih destinacija u Srbiji, gde zaista možete provesti 10 ispunjenih dana onda bi to bila Tara. Ovde se zaista može za svakoga naći ponešto, bilo da dolazite sa malom decom, sa ekipom koja voli uzbudljiv provod ili želite da predložite starijim osobama odmor u Srbiji.

Perućačko jezero najveće je veštačko jezero u Srbiji sa površinom od 12,4 km². Plaža je opremljena bazenima za decu, tuševima, toboganima, skakaonicama, a postoji i mogućnost iznjamljivanja pedalina i čamaca. Sve vreme su tu i spasioci koji se brinu da sve protekne u najboljem redu. Ukoliko želite da doživite jezero i iz malo drugačije perspektive, predlažemo da se provozate brodom po jezeru.

Manje poznato, ali podjednako atraktivno, jeste jezero Spajići, karakteristično po svom izduženom obliku. Do njega se stiže kada se iz pravca sela Mitrovac pre brane Lazići i restorana Tarsko jezero skrene levo.

Pored ova dva mesta, nezaobilazna stanica mnogima kada je reč o letovanju na Tari jeste veštačko Zaovinsko ili Zaovljansko jezero. Pravljeno je krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog veka, za proizvodnju električne energije u hidroelektrani Bajina Bašta zbog čega se nivo jezera dosta menja, u zavisnosti od vodostaja Drine.

Kada se nađete u ovom području, ne propustite priliku da posetite najfotogeničnije mesto u Srbiji – vidikovac Banjska stena, a ukoliko ste veliki ljubitelj vidikovaca, a opet ne toliki ljubitelj gužve onda su vrh Janjač, vidikovac Crnjeskovo ili Osluša pravi izbor za vas. Turistička ponuda na Tari je zaista bogata i primamljiva, a više o njoj možete videti ovde.

Jezero Provala

Za kraj, ostavile smo mesto koje je svima onima koji su iz Vojvodine, a kojih je verovatno najviše na ovom blogu, najbliže – jezero Provala. Kako smo imale priliku da ga posetimo u aprilu kada nije turistička sezona, sa sigurnošću vam možemo reći da je već tada ostavilo divan utisak na nas.

Na svega 75 km od Novog Sada, a 14 km od Bača, najbližeg većeg grada, nalazi se najdublje jezero u Vojvodini. U toplim letnjim danima, ovde se može videti na stotine kupača kako odmaraju na peščanoj plaži ili se igraju sportskim terenima.

Turističku ponudu upotpuniće i restoran Bački dvor koji predstavlja idealan spoj moderne i tradicionalne srpske kuhinje. Ukoliko se odlučite i da obeležite poseban događaj u vašem životu, ovaj ugostiteljsko-turistički kompleks i u tome može da ispuni vaša očekivanja.

Kao još jednu prednost ove letnje destinacije, izdvojile bismo veliki prostor za kampovanje i opremljenost toaletima, tuš kabinama, kabinama za presvlačenje i svega ostalog potrebnog da ovo jezero odaberete za vašu letnju destinaciju ove godine.

Nadamo se da smo vas inspirisale da Srbiju izaberete kao jednu od letnjih destinacija ovo leto, pa makar i na jedan vikend. Ukoliko se odlučite da posetite neku od ovih letnjih destinacija ili ipak želite još nešto da istražite u Srbiji, ali niste sigurni šta, poručite naš planer putovanja ovde ili nam pišite na isplanirajputovanje@gmail.com i mi ćemo vam vrlo rado pomoći.

+1

Ako vam je ovaj post bio inspirativan ili vam se samo dopao, podelite ga sa prijateljima. 

Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Saveti za pakovanje
Pripremi se za putovanje
Andrijana Cojić

Saveti za pakovanje

Pakovanje. Nekome prijatelj, nekome neprijatelj. Dok neki uživaju u procesu pakovanja pred put, neki bi radije preskočili taj korak. Da li se više pronalazite u

NASTAVITE SA ČITANJEM »

Budi deo naše njuzleter zajednice.

Ako želiš da budeš u toku sa našim objavama na blogu, kao i sa aktivnim i zanimljivim ponudama koje spremamo –  prijavi se! Očekujemo te. 

Isplaniraj putovanje

Isplaniraj Putovanje je projekat koji ima za cilj da uštedi vaše vreme i pomogne vam da što kvalitetnije putujete, da usput nešto naučite, da istražite i posetite nova mesta, da vas posavetuje, podrži i pruži što više korisnih, zanimljivih i inspirativnih priča sa putovanja.

Prilika za poslovnu saradnju

Ako vidite priliku za poslovnu saradnju sa Isplaniraj Putovanje – pišite nam na isplanirajputovanje@gmail.com