Zadar je za mene više od grada. On je emocija, nostalgija, more, bura, okus palačinke s nutellom u Dade i višesatno ispijanje kave u Varoši.
Osim toga, ovaj drugi po redu najveći grad Dalmacije jedna je od baštinski najbogatijih destinacija Jadrana.
Bilo da na putovanjima volite obilaziti muzeje i kulturne spomenike, preferirate sunčanje na plaži ili ste fan aktivnog odmora, Zadar je grad koji vas neće razočarati.
A sve detalje vezane uz planiranje putovanja možete pronaći u nastavku teksta.
Djir po zadarskom poluotoku
Kad netko spomene Zadar većini na pamet pada zadarski poluotok. Na njemu su smješteni skoro svi muzeji, šarmantni restorani, crkve, riva i ostale zanimljivosti koje privlače turiste iz cijelog svijeta.
A kako bih vam olakšala planiranje jednog dana na poluotoku, napisala sam kratki vodič s najzanimljivijim lokacijama i planom kojim redom ih je najbolje posjetiti.
Ulazak na poluotok i šetnja Kalelargom
U ovaj dio grada možete ući s dvije strane, sa strane Foše kroz glavna gradska vrata ili preko gradskog mosta. Foša je zapravo mala luka u sklopu koje se nalaze renesansni bedemi iz 16. stoljeća te glavna kopnena vrata grada.
Iznad samog ulaza, smješten je isklesani lik Sv. Krševana (zaštitnika Zadra) na konju, te lav Sv. Marka.
Ništa manje dojmljiv nije ni ulazak u centar preko najvećeg gradskog mosta, lokalno poznatog i kao Branimir. S koje god strane odlučili kročiti na poluotok, brzo ćete se naći na glavnom, Narodnom trgu.
Moja preporuka je da nakon razgledavanja, s trga krenete prema rimskom formu. Tako ćete proći kroz glavnu i više puta opjevanu ulicu – Kalelargu. Duž nje smještene su trgovine, slastičarne i kafići, a ovo je ujedno i jedno od kultnih mjesta grada.
Razgledavanje Rimskog foruma, Arheološkog muzeja i Crkve svetog Donata
Šetajući Kalelargom doći ćete ispred impozantnih ostataka rimskog foruma izgrađenog u vrijeme vladavine prvog rimskog cara, Augusta.
Forum je u antičko vrijeme bio okružen trijemovima, a danas od ostataka možete vidjeti stube, pločnik te dva monumentalna stupa.
S jedne strane foruma nalazi se Arheološki muzej koji će bez sumnje oduševiti sve zaljubljenike u arheologiju i povijest, dok će vas s druge dočekati još jedan simbol Zadra- crkva Sv. Donata. Riječ je o predromaničkoj crkvi koja ime duguje biskupu koji ju je dao sagraditi.
Sama crkva izgrađena je na ostacima rimskog foruma, a zanimljivo je da su njegovi dijelovi i upotrebljeni za ukrašavanje Donata.
Ukoliko ste zainteresirani za posjet muzeju i crkvi, preporučujem da kupite zajedničku ulaznicu. Tako ćete si svakako uštedjeti nešto vremena i čekanja u redu.
Uživanje u dalmatinskoj kuhinji s pogledom na more i Varoške ulice
Nakon nekoliko sati provedenih u šetnji i razgledavanju znamenitosti, vjerujem kako će vas uhvatiti glad. Ali bez brige, zadarski poluotok sadrži puno restorančića kao i mjesta za popiti finu kavu. Moj omiljeni restoran je Bruschetta, koji pruža savršeni pogled na rivu.
U Bruschetti možete uživati u tradicionalnoj dalmatinskog kuhinji, a ako u Zadar putujete u ljetnim mjesecima ili vikendom, preporučujem vam da za svaki slučaj unaprijed rezervirate stol.
Nećete pogriješiti ni ako odaberete neki od restorana u Varoši, preslatkom kvartu koji morate posjetiti ako putujete u Zadar. Varoš je osim toga specifična po uskim ulicama i visokim, starim, stambenim zgradama.
U jednoj takvoj sam i ja provela dvije godine za vrijeme studiranja i vjerujte mi, u ovom dijelu grada nikada nije dosadno. Kultno mjesto „četiri kantuna“ , tako nazvano jer spaja četiri ulice, također je dio Varoši. Lokalcima je ovo godinama mjesto susreta odakle se dalje kreće na predavanja, na pijacu ili u šetnju centrom.
Promatranje zalaska sunca uz svjetlosnu predstavu i zvukove morskih orgulja
Kad netko kaže Zadar mnogi će pomisliti na Morske orgulje i Pozdrav suncu. Riječ je o dva arhitektonska projekta koji su smješteni jedan uz drugog, na samom kraju rive. Pozdrav suncu je instalacija koja se sastoji od plavih solarnih ploča koje danju upijaju sunčevu energiju, a noću stvaraju zanimljive svjetlosne efekte.
Morske orgulje se za razliku od Pozdrava suncu, ne pokreću energijom sunca, već valova. Nakon što su umjetno oblikovane, postavljene su u more gdje već gotovo dvadeset godina stvaraju prirodnu glazbu.
Osim Pozdrava suncu i Morskih orgulja, zadarska riva poznata je i po divnom zalasku sunca. Ako niste znali, redatelj Alfred Hitchcock jednom je prilikom izjavio : „Zadar has the most beautiful sunset in the world, more beautiful than the one in Key West in Florida, applauded at every evening“.
Lokacije koje ne smijete zaobići ako u Zadar putujete radi prekrasnih plaža i mora…
Radi smještaja uz more, Zadar godinama turiste privlači zbog svojih plaža. One najpoznatije nisu u strogom centru grada, već u nekoliko kilometara udaljenim kvartovima, do kojih jednostavno možete doći gradskim prijevozom. Većina autobusa vozi sa stajališta lokalno poznatog kao Mala pošta, koje se nalazi uz gradski most i veoma je blizu centra grada.
Borik
Moja omiljena plaža u Zadru je ona na Boriku, kvartu u sjevernom dijelu grada. Nalazi se blizu marine, a s obzirom da je riječ o relativno dugoj plaži, ne sumnjam kako ćete i u špici sezone uspjeti pronaći svoje mjesto na njoj.
Ipak, ako ste ljubitelji pješčanih plaža, a u Zadru ostajete nekoliko dana, svakako posjetite obližnji Dugi otok. Pitate se zašto?
Sakarun (Saharun) na Dugom otoku
Na ovome otoku nalazi se čak nekoliko pješčanih plaža koje izgledaju kao s fotografija iz nekih tropskih morskih destinacija.
Najpoznatija, i meni najljepša od njih je Sakarun. Do Sakaruna iz Zadra najlakše ćete doći brodom, koji vozi iz zadarske luke Gaženica do mjesta Božava na Dugom otoku, a zatim ukrcavanjem na vlakić koji vodi do plaže.
…i aktivnosti koje morate isprobati ako ste ljubitelji adrenalina i sporta
Nakon razgledavanja glavnih gradskih znamenitosti i uživanja na plaži, vjerujem kako ćete se (ukoliko ste avanturističkog duha), zaželjeti i ponešto aktivnijeg načina provođenja vremena. Dobre vijesti su kako okolica Zadra obiluje prekrasnom prirodom kao i zanimljivim sadržajima. Ovdje ću izdvojiti samo neke od njih.
Bungee Jumping s Masleničkog mosta
U ljetnim mjesecima, svakog radnog dana od 14 sati ili po dogovoru možete isprobati bungee jumping s Masleničkog mosta, koji se nalazi blizu ulaza u Zadar. Osim što je riječ o najvišem bungee jumping mjestu u državi (s čak 56 metara pada), uz sam skok uživat ćete i u prekrasnom pogledu na more ispod vas.
Planinarenje ili penjanje u Nacionalnom parku Paklenica
Nacionalni park Paklenica nalazi se 40-ak kilometara od Zadra, a prostire se na obroncima južnog Velebita.
Najpoznatiji je po veličanstvenim kanjonima ali i planinarskim stazama te penjalištima. Planinarske staze označene su crvenim i bijelim oznakama, a za lakše snalaženje uvijek se možete poslužiti i brošurom s detaljnijim informacijama.
Dionice penjališta u Paklenici prilagođene su zahtjevnošću i dužinom početnicima i iskusnijim penjačima, a najpoznatija su ona na stijeni Anića kuk.
Kanu Safari/rafting na Zrmanji
Sat vremena udaljen od Zadra, nalazi se Kaštel Žegarski, mjesto odakle kreće kanu safari odnosno rafting avantura Zrmanjom.
Čamci za rafting koriste se samo u proljeće, dok je u ljetnim mjesecima plovidba osigurana u kajacima namijenjenima za dvije osobe.
Uzmite u obzir kako je vrijeme trajanja izleta otprilike pet sati, ali ga svakako preporučujem ako u Zadru ostajete nekoliko dana.
Zadar je jedan od onih gradova s puno duše i sadržaja. Od kulturne baštine, do prekrasnih plaža, mora te aktivnosti koje će privući ljubitelje adrenalina. On nudi za svakoga ponešto. Meni je uz sve to, donio i najljepše uspomene.
Prije desetak godina, prijateljice i ja često smo pričale kako jedva čekamo otići iz Zadra i živjeti u nekom velikom multikulturalnom gradu. Danas smo svaka na svojoj strani Europe.
Ipak, ja bih dala sve da se na jedan dan zajedno možemo vratiti na rivu, pa s čašom dobroga vina u ruci gledamo more, Velebit i stare Varoške ulice. A sigurna sam da hoćemo.
Jer Zadar je grad kojem se kad ga jednom zavoliš uvijek vraćaš. ❤️
Autor teksta:
Emina Paćalat